Email: info@jeas.cz
Nonstop dispečink
724 096 663
Cílem JE pro rok 2022 je opět zelená energie

Jablonecká energetická (JE) úspěšně pokračuje v rozvoji společnosti v duchu zelené energetiky. Kogenerační jednotky instalované v minulém roce chce městská společnost brzy doplnit o další a v plánu je i zapojení fotovoltaiky. Teplárna se tak drží trendu nízkých emisí a obnovitelných zdrojů a snaží se jít ekologičtějším směrem.

Kogenerační jednotky

V polovině loňských letních prázdnin uvedla JE ve spolupráci s ČEZ ESCO, která kogenerace zainvestovala a provozuje, do provozu 5 kogeneračních jednotek na 4 místech v Jablonci nad Nisou. Jednotky pak ve zbytku roku vyrobily celkem 39 000 GJ tepla. Plány Jablonecké energetické ale pokračují i letos. V roce 2022 JE totiž ve spolupráci s ČEZ ESCO chystá zavedení nové kogenerační jednotky u zdroje v Mechové ulici.

A jaká je výhoda kogenerací? Jejich výhoda spočívá ve výrobě tepla a elektřiny s vyšší účinností než třeba v uhelných elektrárnách, a navíc mohou sloužit i jako záložní zdroj energie. Další velkou výhodou je jejich umístění. Vzhledem k tomu, že jsou jednotky blízko místům spotřeby, se omezují ztráty energie a má to i pozitivní dopad na emise škodlivin. 

Zavedením kogenerací se jablonecká teplárna posunula vpřed směrem k zelenějším zítřkům a v rámci zelené energie byla skupinou ČEZ dokonce označena za jedničku v ČR.

Fotovoltaika

Po této dobré zkušenosti zkouší Jablonecká energetická zapojit do systému i fotovoltaiku. V současnosti je již nainstalováno 27 panelů na zdroji v ulici B. Němcové a s jejich zapojením se počítá v prvním čtvrtletí letošního roku. Předpokládaná roční výroba je téměř 10 tisíc kW elektrické energie, která bude využita k vlastní spotřebě a předehřevu teplé vody připravované ve zdroji Z9. 

„Nejedná se o takové množství energie, aby nějak zásadně ovlivnilo hospodaření, ale je to první instalace fotovoltaiky v našich podmínkách a naším cílem je získat zkušenosti pro další rozvoj v oblasti zelené energetiky,” vysvětluje Boris Pospíšil. Zároveň jablonecká teplárna již podala předběžné přihlášky do dotačních programů na fotovoltaiku. „Předpokládáme, že bychom mohli využít plochou střechu městské haly nebo bazénu a dalších objektů,” dodává Pospíšil.

Sdílet tento článek
kotelna_v_brezove_ulici
Previous post
Jablonecká energetická zvyšuje ceny tepla pouze kosmeticky
Next post
Dezinfekce rozvodů teplé vody
surface-fresh-water-with-splashes
Sledujte nás i na Facebooku
Facebook Pagelike Widget

25.5.2022 oprava havárie SČVaK – zhoršená kvalita pitné vody v obsahu železa po dobu několika dní pro OM Čelakovského 1, 3, 5, 7, 9 a Palackého 63, 65. ZVÝŠENÝ OBSAH ŽELEZA ZPŮSOBUJE POUZE ZMĚNU ZBARVENÍ VODY.
27.5.2022 od 8:00 do 12:00 hod. PŘERUŠENÍ DODÁVKY PITNÉ VODY - Liberecká 13, Lipová 2, 4, 6, 8, 9 - z důvodu opravy potrubí zhoršená kvalita pitné vody v obsahu železa po dobu několika dní.
Info dispečink JE a.s. : 724 096 663, 724 096 680

X